Tegnapelőtt Juhász Lászlóval, a Válasz Független Civilek elnökével beszélgettünk annak apropóján, hogy egy évvel ezelőtt az országosan is egyedülálló teljesítmény mellett is kiemelkedő eredményt értünk el az önkormányzati választásokon, hiszen már Fejér megye közgyűlésében is van képviselőnk. Megváltoztatta az egyesület életét az, hogy immár a megyei testületben is van képviselete? – tettük fel a kérdést. Szili Csaba Gergely önkormányzati képviselőnek, aki egy éve a Fejér Megyei Közgyűlés tagja.

„-Maga a választási siker nem változtatott meg semmit, hiszen a megyei közgyűlésbe kerülés egy nagyon aktív és sikeres folyamatnak lett az eredménye. Az Egyesület életét sokkal inkább megváltoztatta az, hogy ügyek mentén, rendezvények alkalmával remek szövetségesekre találtunk a Fejér Szövetségben és HVIM-ben, akik kiváló emberekkel, új impulzusokkal és nagyszerű gondolatokkal pezsdítették fel mindannyiunk hétköznapjait.

-Tehát papírforma volt a megyei képviselet elérése? Vagy ha nem, akkor mi volt a siker titka?

-Egyáltalán nem. Ezúton is szeretném megköszönni még egyszer mindazoknak, akik segítették, hogy az ajánlások összegyűjtésével egyáltalán rajthoz állhassunk – nekünk már ez is nagyszerű eredmény volt, tekintve hogy több országos politikai pártnak, állami támogatással, sajtóháttérrel még ez sem sikerült (LMP, Jobbik). A szavazáskor pedig bebizonyosodott, hogy a megyében igenis van igény a pártoktól független, társadalmi szervezetek képviseletére – így több szavazatunk lett, mint a Mi Hazánknak, vagy az MSZP-nek. Utóbbiak nem is rendelkeznek megyei képviselettel…

-Rendelkezik önkormányzati tapasztalattal, hiszen az előző ciklusokban volt már tagja különböző önkormányzati bizottságoknak. Miben különbözik a megyei közgyűlés munkája ezektől?

-A megyei közgyűlés világa teljesen más, mint a települési önkormányzatoké. Sokkal csendesebb, emberközpontúbb, a Város nyüzsgő, könyöklő viaskodása itt nem érzékelhető. A liberálisok az első hónapokban megpróbálták behozni az országos vitákat, így volt egy-két éles szóváltás, de azóta a teljes tisztelet jegyében elültek ezek. Méltóan a Megyeháza ódon falaihoz, ahol, illetve a helyén állt korábbi épületben nem csak a megye életét, hanem Fejér központi szerepe miatt a magyar történelmet meghatározó személyek láttak el feladatot.

-Milyen ügyeket tárgyal a megyei közgyűlés?

-Elsősorban koncepciók elfogadása zajlik, illetve elvi állásfoglalásokat teszünk amellett, hogy meghatározzuk a Megye fejlesztési irányait. Beszámolókon keresztül elvégezzük a megyei szervek (pl. Katasztrófavédelem és Rendőrkapitányság) felügyeletét. A városi közgyűléshez képest kevésbé zajlik pénzosztás, a hivatal szerényebb keretekkel rendelkezik, de azért például a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében az Fejér megye Integrált Területi Programja alapján mintegy 32 milliárd forintról döntünk. Ennek keretében a megye útjai újulnak meg illetve a megyei településeken különböző fejlesztések (bölcsőde, óvoda) valósulnak meg.

-Mennyiben befolyásolta a munkát a COVID?

-A vészhelyzet alatt, a törvények értelmében a megyei közgyűlésben is egyszemélyi, elnöki döntések valósultak meg, de örvendetes, hogy ez a képviselők véleményének írásbeli kikérésével valósult meg, amiért külön köszönettel tartozunk Dr. Molnár Krisztián Elnök Úrnak. A városi ügyekhez képest a járvány a feladatokat, a munkarend szerinti haladást kevésbé befolyásolta.

-Milyen feladatokat vállal fel a Válasz Független Civilek #Fejér megye közéletében?

-Egy évvel ezelőtti vállalásunk szerint legfontosabb feladatom továbbra is a megyei társadalmi szervezetek támogatása, segítése – illetve a helyi hagyományőrző, -tisztelő, -ápoló csoportok felkeresése, összefogása. Ez a mostani helyzetben sokkal nehezebb, de a munkát el kell végeznünk, hogy a következő választásokon sokkal fajsúlyosabban jelenjünk meg, bejutásunk ne meglepetés legyen, hiszen elképzelhető, hogy az erőviszonyok kiegyenlítődésével, sokkal jobban tudjuk majd képviselni a pártoktól független, helyi, civil szervezetek érdekeit.